sobota, 7 listopada 2015

Craftowe ABC - #2 patchwork

Witajcie w kolejnym wpisie naszego nowego cyklu rękodzielniczego. Po zapoznaniu się z terminem exploding box przyszedł czas na termin z innej dziedziny, związanej tym razem z szyciem: patchwork. Nie wiem jak Wam, ale mi słowo patchwork kojarzy się od razu z kolumnami pościnanych kolorowych i równiusieńkich kwadratów w bajecznych barwach. Jak to z tym patchworkiem było i jest? 

Patchwork to technika polegająca na zszywaniu ze sobą niewielkich kawałków tkanin w większą całość. Technika umożliwia tworzenie niesamowicie estetycznych i oryginalnych wzorów. Kompozycje opierają się na bazie geometrycznych (najczęściej kwadratowych) modułów i ich podziałów, a zestawienia kolorystyczne nie mają granic. Patchworki szyte są przeważnie z tkanin bawełnianych i służą jako narzuty, poduszki, kołdry, kosmetyczki, torby, płaszcze, nawet jako kapcie! 

źródło zdjęć: jednoiglec.blogspot.com
Patchwork ma bardzo długą historię. Wywodzi się – jak nazwa wskazuje – od łatania: ang. patch – łata i work – praca, dzieło. Ze względu na to kojarzony był początkowo z ludźmi ubogimi, którzy po wielokroć łatali swoją znoszoną, sfatygowaną odzież i bieliznę domową kawałkami innych, mocniejszych tkanin. Z czasem ten XVIII i XIX- wieczny – jak dziś byśmy nazwali – pragmatyczny recykling przeszedł w formę up-cyklingu: z nieużywanej odzieży, bielizny, wszelkich wyrobów tekstylnych pozyskiwano kawałki cennych tkanin, by nadać im nowe życie. Fragmenty pozyskanego w ten sposób m.in. jedwabiu czy aksamitu zszywano,  następnie ozdabiano wstążkami, koralikami, koronkami, tworząc dekoracyjne kapy czy bieżniki.

Jako najstarszy patchwork uznaje się poniższy, pochodzący z 1718 r. (obecnie w zbiorach Quilt Museum and Gallery w Yorku):

źródło: quiltmuseum.org.uk
Ciekawostka: jeden z najsłynniejszych patchworków, owiany romantyczną historią to tzw. patchwork „Dear Jane" wykonany przez amerykankę Jane A. Blakely Stickle. Jane szyła go z 225 wykonanych ręcznie modułów czekając na powrót męża z wojny. Narzuta została ukończona w 1863 r. i do dziś doczekała się wielu kopii. 

źródło: dearjane.com
Patchworki wykonywane są obecnie z dwóch warstw tkanin bawełnianych – dekoracyjnej, wierzchniej podszytej od spodu najczęściej jednym kawałkiem tkaniny. Warstwy można od siebie separować umieszczając pomiędzy nimi miękki wkład/watolinę, a następnie pikować uzyskując ciekawe trójwymiarowe efekty. Patchworkowcy używają noży krążkowych, samogojących mat z podziałkami, stopek do pikowania, ale przy odrobinie dobrych chęci wystarczy tak naprawdę wykrój lub linijka i nożyce. Patchwork jest wspaniałą techniką, ale wymaga ogromnej precyzji, staranności i cierpliwości. Spójrzcie tylko na stanowisko pracy Julii z bloga LongRedThread i dwie uszyte przez nią piękne narzuty! 

źródło zdjęć: longredthread.wordpress.com

Historia patchworku jest długa, ale technika ta do dziś cieszy się sporą popularnością wśród szyjących. Tkaniny, kolorowe wzornictwo i dostępne wzory (np. tu i tu) tylko zachęcają do spróbowania swoich sił! Tym bardziej, że potrzebujemy niewielkich kawałków materiałów – która z nas nie ma zachomikowanych „resztek”? ;) Tylko spójrzcie na poniższe dzieła! 

Narzuta z pozyskanych z recyklingu jeansowych trójkątów, źródło: www.bezdomna-szafa.pl
źródło: tilliouu.wordpress.com
źródło: mana-j.blogspot.com
źródło: tutinella.blogspot.com
Powoli zbliżają się święta - rzućcie okiem na propozycje patchworkowe:
źródło: zielonaszmatka.blogspot.com
źródło zdjęć: jednoiglec.blogspot.com
Interesujecie się lub zajmujecie patchworkiem? A może Was zainspirowałam do działania? Dajcie koniecznie znać i pochwalcie się rezultatami! Jeśli wpadły Wam do głowy tematy, które mogłybyśmy rozwinąć w Craftowym ABC napiszcie nam o tym! Ten cykl jest dla Was :)

Joanka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

dziękujemy, że jesteś z nami :) - DT PC

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...