wtorek, 5 lipca 2016

PKP... Pestka Zręczna Pracownia

Dzisiaj gościmy u siebie nie jedną, ale aż dwie pracowite i kreatywne Pomorzanki - Anię i Klaudynę z Pestki Zręcznej Pracowni - fantastycznego miejsca w Gdańsku, w którym można zapoznać się z wszystkimi technikami dziergania. Dziewczyny wspólnie szyją, szydełkują, robią na drutach, prowadzą warsztaty i wszędzie, gdzie tylko się da zarażają innych swoją pasją do rękodzieła. Jeśli chcecie poznać je trochę bliżej i dowiedzieć się nieco więcej o Pestce, zapraszam do lektury :)Jak zaczęła się Wasza przygoda z rękodziełem?

Chyba z chwilą narodzin. Obie miałyśmy szczęście urodzić się w czasach ciężkiej komuny, kiedy umiejętności takie jak szycie, dzierganie, szydełkowanie warunkowały przetrwanie. Chociaż pochodzimy z dwóch krańców Polski (Ania z Trójmiasta, Klaudyna z Bieszczad), robótkowe życie naszych rodzin musiało wyglądać zdumiewająco podobnie. Szyjące matki, dziergający ojcowie, szydełkujące babcie… Te umiejętności w nas po prostu wsiąkły.

Jak same o sobie piszecie lubicie wszystko co „miękkie”… szyjecie, szydełkujecie, haftujecie. Czy próbowałyście jednak swoich sił w innych formach rękodzieła? I dlaczego akurat wybrałyście „igłę i nitkę”?

Oczywiście, że próbowałyśmy! I nadal próbujemy. Z różnym powodzeniem. No cóż, warto jednak na stałe trzymać się tego, w czym jest się dobrym.

Ania: ja akurat wybrałam szydełko i włóczkę. Chyba dlatego, że są takie niewymagające. Szydełkować można prawie wszędzie i prawie zawsze. No chyba tylko nie za kierownicą…

Klaudyna: Ja Zzfascynacji tkaninami- wzory na niektórych tworzą prawdziwi artyści. Dzięki nim prosty worek do przedszkola albo fartuszek może być przeuroczy! Z drugiej strony z bylejakiego skrawka można uszyć na przykład maleńką sarenkę, która ożywa, gdy tylko wpadnie w ręce dziecka.

Jak wyglądają Wasze warsztaty pracy? Bez czego nie wyobrażacie sobie robótkowania?

Ania: moja pracownia mieści się teoretycznie na strychu. W praktyce kłębki włóczki i rozpoczęte robótki mam poupychane w każdym zakamarku domu i w każdej torebce. Przecież nigdy nie wiadomo, gdzie i kiedy nadarzy się okazja do zrobienia kilku oczek.
Nie wyobrażam sobie robótkowania bez twórczego pozornego chaosu.

Klaudyna: Muszę mieć zarezerwowany spory kawał czasu na szycie, bo jak już się rozłożę z całym tym bałaganem, to nieprędko chce mi się go sprzątnąć. Potrzebuje też kubka z porządną herbatą i grającego radia.Jak to się stało, że ze swoim robótkowaniem postanowiłyście zająć się "na poważnie"?

Ania: po kilku latach za korpobiurkiem przyszedł moment na głęboki oddech. Jest takie miejsce na ziemi, które doprowadza mnie do pionu. Gotladnia. Z którychś z kolei spędzonych tam wakacji wróciłam z wypowiedzeniem i poleciałam kupić dwadzieścia motków najlepszej bawełny.
Klaudyna: Od zawsze coś majstrowałam, w końcu przyszedł czas, że chciałam sprawdzić, jaki będzie odbiór tego co robię, jak wygląda od środka rynek robótkowy  w Polsce i czy da się z takiego hobby zrobić coś więcej.

Z Waszej wspólnej pasji powstało niezwykłe miejsce na mapie Trójmiasta – Pestka – Zręczna Pracownia. Skąd pomysł na stworzenie takiego miejsca? I jak to się stało, że postanowiłyście stworzyć je razem?

Ania: mieszkam od dawna na gdańskiej Osowie i zdaję sobie sprawę, że takich miejsc jest tu jak na lekarstwo. Mieszka tu mnóstwo świetnych, zdolnych dzieciaków, które po lekcjach chciałyby rozwijać swoje pasje i umiejętności. Ich zapracowani rodzice muszą nieraz wozić je na drugi koniec miasta. Tymczasem znalazł się tu mały lokal, możliwy do zagospodarowania… Zaprosiłam Klaudynę do współpracy, chociaż właściwie prawie w ogóle się nie znałyśmy. Wiedziałyśmy tylko, że estetycznie nadajemy na tych samych częstotliwościach. W gruncie rzeczy w powstaniu Pestki Zręcznej Pracowni spory udział miał przypadek.Pestka to miejsce, gdzie można wspólnie robótkować w ramach prowadzonych przez Was warsztatów. Do kogo skierowana jest Wasza oferta? Czego można nauczyć się na Waszych warsztatach?

W dni powszednie naszymi gośćmi są dzieci i młodzież. Szyjemy, filcujemy, zaplatamy, majsterkujemy, dekupażujemy, oj czegóż to my nie robimy :) W weekendy (o ile nie robótkujemy wyjazdowo) zapraszamy dorosłych na bardziej konkretne kursy i warsztaty.

Wakacje to dla Was bardzo intensywny czas, bo prowadzicie m.in. półkolonie dla dzieci. Skąd pomysł na rozpowszechnianie miłości do robótek ręcznych wśród najmłodszych?

Chcemy pokazać dzieciom, ze każda rzecz powstaje w jakiś sposób, nie pojawia sie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Zrobienie dajmy na to zabawki, wymaga wielu przygotowań, mnóstwa pracy i poświęconego czasu. Próbujemy troszeczkę wpłynąć na świadomość małych konsumentów. Jest też masa korzyści dla dzieci wynikająca z takich, wydawałoby sie zwykłych, prac ręcznych- ćwiczenie małej motoryki, koordynacji, wyobraźni przestrzennej. Szkoda nam też, że w niektórych szkołach coraz mniej jest zajęć technicznych. Oczywiście jest to też bardzo wdzięczne zajęcie, dla dzieci takie robótki to po prostu duża radość.W Pestce regularnie prowadzicie otwarte spotkania robótkowe. Kto może na nie zajrzeć?

Każdy, kto tylko ma ochotę. Nawet nie trzeba nic robić, można przyjść pogadać ;)

Pestka to nie tylko pracownia, w której prowadzicie warsztaty. Można Was spotkać w wielu miejscach w Trójmieście, przy okazji warsztatów, targów czy innych imprez. Gdzie będzie można Was zobaczyć w najbliższym czasie?

10 lipca zapraszamy na "Trawę do rzeczy", wydarzenie organizowane przez Park Naukowo Technologiczny w Gdyni, w następny weekend , 16 i 17 lipca będziemy na "Parkowaniu" w Oliwie, a kolejny spędzimy na festiwalu Globaltica.

Pestka istniej już od ponad roku i życzymy Wam by działała jak najdłużej :) Czy macie jakieś plany, pomysły i marzenia związane z Pracownią, które chciałybyście zrealizować? Czy możecie nieco ich nam zdradzić?

Ja mam marzenie, żeby zaprowadzić kiedyś w Pestce jakiś niezawodny system porządkujący nasze rzeczy ;), a poważnie, chcemy jeszcze częściej wychodzić poza nasze cztery ściany, przygotowujemy ofertę warsztatową dla szkół.Opowiedzcie nam jeszcze trochę o sobie. Co robicie, kiedy zamykacie za sobą drzwi Pracowni? Jak spędzacie wolny czas, jeśli nie robót kujecie?

Spędzamy czas ze swoimi dziećmi, z rodziną, robimy to, co robią mamy.  A jak mamy czas dla siebie to  Ania ćwiczy jogę lub biega, a ja leżę (haha) z książką albo słuchawkami na uszach.
Jeśli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej o Pestce i o wydarzeniach, które mają miejsce w Pracowni, zajrzyjcie na jej stronę ---> klik, klik

Jeżeli chcecie być zawsze na bieżąco z tym, co dzieje się w Pestce, koniecznie polubcie profil Zręcznej Pracowni na Facebooku ---> klik, klik

A informację o warsztatach i spotkaniach zawsze znajdziecie w pestkowym grafiku ---> klik, klik

Poznajcie też koniecznie pozapestkowe działalności Ani i Klaudyny:

Yo-yarn ---> klik, klik

Małe rzeczy ---> klik, klik

Panie z Pestki oczywiście odwiedzą nasz blog raz jeszcze. Przygotowały dla nas autorskie wyzwanie, na które zapraszamy już 10 lipca :)

Pozdrawiam serdecznie,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

dziękujemy, że jesteś z nami :) - DT PC

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...