czwartek, 28 kwietnia 2016

Tutorial: bransoletki makramowe

Makrama, czyli plecionka, wykonana z nici, sznurków, wiązanych w supły, jest prosta w wykonaniu i może dać nam niesamowite efekty, jeżeli użyjemy swojej wyobraźni! Chciałabym Wam pokazać, jak w łatwy sposób wykonać plecioną, etniczną bransoletkę.

Makramy można tworzyć, zaplatając supełki na setki sposobów. Zanim zaczniemy robić bransoletkę zobaczcie, jak zrobić prosty splot makramowy.

Potrzebne nam są 4 sznurki. Idealnie nadają się do tego sznurki bawełniane, woskowane. Im grubsze, tym większy splot (i mniej roboty ;P). Dwa posłużą nam jako "baza" (czarne), to na nich będziemy tworzyć splot, dobierając na zmianę sznurek lewy i prawy. Specjalnie wprowadziłam dwa kolory sznureczków (czerwony i niebieski), aby było wyraźniej widać, jak je zaplatać. Najpierw bierzemy lewy sznureczek, przeplatamy go POD spodem tych czarnych i kierujemy do góry, następnie prawy prowadzimy NAD czarnymi i przez środek czerwonego. I na odwrót z drugiej strony: lewy górą, a prawy bierzemy pod spód. I na zmianę: lewy dołem i prawy górą, lewy górą i prawy dołem. i jeszcze raz i jeszcze raz... Po opisie może to się wydawać trudne, ale wystarczy, że ułożycie sznurki według zdjęć i szybko zrozumiecie o co chodzi.


Jeśli chcecie wykorzystać kolorowe sznurki, aby uzyskać taki efekt kolorystyczny, to pamiętajcie, że ten sznurek, który ma tworzyć boki przeplatamy zawsze pod spodem. To wiązanie przypomina trochę to najzwyklejsze, jakie stosujemy najczęściej w ciągu dnia, np. sznurując buty.

Czas na bransoletkę!


Materiały jakich potrzebowałam: 2 sznurki bawełniane: czarny (0,8mm grubości - tutaj lepiej zastosować cieńszy - będzie łatwiej nawlekać koraliki, ok. 100 cm) i bordowy (1mm grubości, 120 cm), i koraliki (u mnie: po dwa drewniane i ceramiczny walec).


Czarny sznurek "bazowy" złóżmy na pół. Warto go sobie gdzieś przymocować, przykleić taśmą, aby był napięty - będzie nam wygodniej. Ok. 10 cm od końca zawiążmy bordowy sznurek, tak aby jego końce miały jednakową długość. I jedziemy: lewy dołem - prawy górą, lewy górą, prawy dołem... i mamy 2 supełki.

...i 10 supełków ... i 20. Po 24 supełkach nawlekłam koralik. Supełkujemy dalej bez zmian.


Po 4 supełkach mamy kolejny koralik...


... znowu 4 supełki i kolejny, dominujący koralik - serce naszej bransoletki. I supełkujemy dalej, tworząc lustrzane odbicie.


I jeszcze jedno: ważne jest, aby nie pogubić rytmu, ale nie martwcie się: jeśli się pomylicie splot zacznie się dziwnie wykręcać i od razu się zorientujecie, że coś jest nie tak.

Kiedy Wasza bransoletka osiągnie pożądaną długość końce bordowych sznurków zwiążcie w supełek (taki zwykły dla odmiany). Ja zawsze daję na supełek jeszcze kroplę transparentnego kleju (polecam niezawodny klej MAGIC), aby mieć pewność, że sznurek się nie rozwiąże.


Przytnijmy też sznurki bazowe, tak aby miały po 8 cm z obu stron i zawiążmy supełki na ich końcach. Złóżmy je razem na przemian. 


Osobnym kawałkiem sznurka (idealnie nadają się do tego resztki) owińmy raz albo dwa razy zakończenia bransoletek. Zwiążmy go dwa razy tworząc zwykły supełek i mocno zaciśnijmy. Można napuścić kroplę kleju transparentnego, aby mieć pewność, że supeł się nie rozwiąże. Dzięki temu zabiegowi końce będzie można regulować. Dokładnie wygląda to tak:


Przytnijmy odstające końcówki i... gotowe:)


Do boju!
Powodzenia!


1 komentarz:

dziękujemy, że jesteś z nami :) - DT PC

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...