wtorek, 30 sierpnia 2016

Tutorial: Jak uszyć kuferek-kosmetyczkę?

Wakacje, podróże, szybki wypad do znajomych, pakowanie - kosmetyczka przyda się zawsze! Dziś nasza gdyńska Crafterka Wiesia (która nota bene obchodzi dziś urodziny!) pokaże Wam jak krok po kroku uszyć prosty i bardzo pojemny kuferek - kosmetyczkę!


Czego potrzebujemy?

Zaopatrujemy się w stosowne materiały:
- materiał wierzchni,
- materiał do podszycia (podszewka, ocieplacz do kurtek, inne),
- opcjonalnie flizelina,
- lamówka ok. 1 m,
- zamek długości min. 50 cm.

Z materiałów wycinamy prostokąty o bokach 40x50 cm oraz prostokąt 7x20 cm tylko z materiału wierzchniego. W moim przypadku materiał został usztywniony*, a jako środek zastosowałam ocieplacz do kurtek.

*W zależności od tego jaki mamy materiał i czy chcemy mieć nasz kuferek bardziej lub mniej sztywny, do materiału wierzchniego przyprasowujemy flizelinę. Ponieważ kuferek wychodzi dość spory to fajnie jest, jeżeli zachowuje formę.


Składamy materiały do siebie prawymi stronami umieszczając na krótszym boku zamek.

I tu ważna uwaga: zamek układamy tak, żeby od strony wierzchniej znajdowało się „ciągadełko" zamka. Całość zszywamy, po czym odwracamy materiały na prawą stronę i ponownie przeszywamy uzyskując ładne stebnowanie.


Teraz pora na wszycie drugiej strony zamka. Wywijamy oba materiały na pół, znowu prawą stroną do siebie tak, aby zamek znalazł się wewnątrz obu materiałów.


Zszywamy całość, ale tym razem robimy to tak, aby w środku została „dziura".


I teraz przez ową dziurę wywijamy całość na prawą stronę. I znowu przeszywamy całość wzdłuż zamka, tym sposobem nasza dziura zostaje zaszyta.Ważne: pilnujemy, aby "ciągadełko" zamka nie znalazło się na zewnątrz materiału, tylko w środku.

W tym momencie przypominamy sobie o naszym prostokąciku 7x20 cm. Składamy do wzdłuż, prawą stroną do środka, przeszywamy i wywijamy na prawą stronę.


Przeszywamy wzdłuż dwa razy, każdy szew ok. 1 cm od brzegu. Przeszyty rulon składamy na pół i przecinamy uzyskując dwa kawałki o długości 10 cm. Tak uzyskaliśmy „uszy" do naszego kuferka.

Nasz przyszły kuferek składamy podszewką na zewnątrz i układamy tak, aby zamek znalazł się na środku złożonego materiału. Wcześniej uszyte „uszy" składamy na pół i umieszczamy z obu stron na wysokości zamka od środka.


Zszywamy obie strony.


Przygotowujemy sobie pomocniczy kwadracik o wielkości 5x5 cm. Z czterech stron wycinamy kwadraty wg wzoru umieszczając wzornik na linii szycia.


Po wycięciu kwadratów wcześniejsze przeszycia obszywamy lamówką. Kursik wszywania lamówki w treści kursiku na małą kosmetyczkę u Joanki Z.: KLIK).


Dalszy etap szycia to zszycie w miejscu wycięcia kwadratów. W tym celu składamy materiał tak, aby złożone kwadraciki były równoległe do zamka. Wszystkie przeszywamy i obszywamy lamówką.

Wersja dla leniuchów: jak ktoś bardzo nie chce, to nie musi obszywać szwów lamówką. Można je wykończyć szwem typu overlock, czy zygzaki powszechne w maszynach domowych. Niemniej polecam lamówkę, jej wszycie nie jest trudne, a wygląd wewnętrzny jest bardziej elegancki.


I tu następuje wielki moment: rozpinamy sobie zamek i wywracamy wszystko na zewnątrz.


Tadam – nasz kuferek gotowy!!!


Zapraszamy serdecznie do podejrzenia, co Wiesia robi w wolnym czasie: KLIK - wbrew pozorom, nie jest to szycie! Wiesi życzymy 100 lat kreatywnego tworzenia!

Pozdrowienia w imieniu całego DT i Wiesi!
Joanka 

4 komentarze:

  1. Ooooo! Muszę skorzystać z tego tutoriala :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Jest wiele sposobów na to, aby wykonać wspomniany kuferek. Nigdy nie spotkałam się jednak z tym, aby ktoś go uszył - super sprawa! Jakiego materiału proponowałabyś użyć? Chciałabym zamówić go w sklepie internetowym https://ctnbee.com/pl

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję za super tutorial :) uszyłam kosmetyczkę - kuferek i wyszedł mi całkiem nieźle.

    OdpowiedzUsuń

dziękujemy, że jesteś z nami :) - DT PC

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...