sobota, 28 listopada 2015

Świąteczna skarpeta - tutorial

6.12 tuż za pasem! U mnie w domu Mikołajki zawsze były dniem, w którym pojawiała się pierwsza ozdoba świąteczna - skarpeta, w której kryły się drobne prezenty (pomijając te ukryte w butach:) ). Mamy jeszcze 7 dni - to wystarczająco dużo czasu, aby spróbować samemu wykonać taką praktyczną ozdobę i ukryć w niej niespodzianki dla najbliższych!


Przygotowałam dla Was wykrój - wydrukuj obie części na kartkach A4 i sklej ze sobą 2 części skarpety 1/2 i 2/2. Wykrój uwzględnia zapasy na szwy.


Wycinamy:
- skarpetę (x2) z podwójnie złożonej bawełny, którą chcemy dać na wierzch (składamy prawą stroną do środka)
- skarpetę - podszewkę (x2) z podwójnie złożonej bawełny
- górę skarpety (x4) ja wycięłam ją dwa razy z podwójnie złożonego polaru, ale można zastąpić go bawełną
- ucho (x1) z pojedynczej warstwy materiału Na każdym z 4 wykrojów skarpety układamy wzdłuż górnej krawędzi górną część skarpety. Przypinamy szpilkami warstwę polaru, przyszywamy. Zwróćcie uwagę, szczególnie przy podszewce, czy na pewno przyszywacie do dobrej części materiału - musimy mieć część wierzchnią i podszewki po dwie sztuki w lustrzanym odbiciu :)


Po przygotowaniu tych 4 części układamy na sobie prawą stroną do środka obie części wierzchnie i obie części podszewki. Spinamy szpilkami. Następnie obszywamy, jak poniżej na grafice: tkaninę wierzchnią całą dookoła pozostawiając niezszytą górę, podszewkę też, ale pamiętajmy, aby zostawić otwór (po zszyciu całej skarpety będziemy ją tym otworem wywijać). 

Czas na uszko. Składamy pasek materiału na pół wzdłuż długiej krawędzi. Przeszywamy tworząc tunel. 


Chwytamy za agrafkę, wywijamy tunel i prasujemy. Ja dodatkowo przeszywam, aby materiał się nie rozwarstwiał.


Odwracamy wzorzystą skarpetę na wierzch. Znajdź górną granicę tylnego szwu i przypnij do niej szpilką złożone na pół uszko. Przyszywamy.


W tej chwili mamy wywiniętą na wierzch skarpetę, podszewka pozostaje nie wywinięta. Wkładamy wierzchnią skarpetę w podszewkę - wierzchnimi, prawymi stronami do siebie.


Dopasowujemy do siebie szwy, aby równo się schodziły. Spinamy górną krawędź szpilkami lub fastrygujemy i całą przeszywamy.

    
Skarpeta prawie gotowa :) Wywijamy ją na prawą stronę przez pozostawiony wcześniej otwór. Zszywamy ręcznie dziurkę. 


Włóż podszewkę do środka skarpety i... piękna, nowa skarpeta jest gotowa na przyjęcie prezentów i mikołajkowych niespodzianek! :D 


Liczę na to, że tutorial okaże się pomocny i za tydzień wiele skarpet zawiśnie w domach!
Joanka Z.

2 komentarze:

dziękujemy, że jesteś z nami :) - DT PC

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...