piątek, 7 sierpnia 2015

Tutorial Gościnny: efekt srebra autorstwa DanKi

Dzisiaj mamy ogromną przyjemność gościć u nas DanKę, która prowadzi blog La Cult Crafting Pot. Przygotowała ona dla nas fantastyczny tutorial, w którym podzieli się pomysłem na stworzenie niezwykłej bransoletki w kolorze starego srebra.

Nie przedłużając, oddaję "głos" Dance ;)


Myślę że, parafrazując słowa pewnej piosenki, craftować "każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi jak co komu wychodzi" : ). Zachęcam zatem wszystkich do wsłuchania się w siebie i zajęcia się czymś "co mu w duszy gra", czymś co przynosi mu dużo radości, bo to zawsze wyzwala wspaniałą energię, która błyskawicznie rozprzestrzenia się i powraca do nas ze zdwojoną siłą. Może to być pisanie, muzykowanie, czy właśnie craftowanie! Sama czuję, że od kiedy zajęłam się rękodziełem jakoś jaśniej mi świeci słońce. Zapraszam wszystkich do dołączenia do mojego fanpage na Facebooku La Cult Crafting Pot Blog (a my serdecznie zapraszamy Was razem z Danką :)), gdzie możemy dodatkowo wymienić się energią craftową, smakową, poglądową i wszelaką inną łącznie z pogaduchami. A Teamowi Pomorze Craftuje za gościnę craftowej przestrzeni dziękuję już teraz, by niebawem powrócić z kolejnym Tutorialem! Pozdrawiam Wszystkich!


EFEKT SREBRA i METALU
na PRZYKŁADZIE BRANSOLETKI i SKRZYNECZKI
w 8 KROKACH

Zawsze to co się świeci przyciąga oko. Dlatego prace wykonane przy użyciu błyszczących materiałów są niemal zawsze wdzięczne i pożądane. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że aby osiągnąć ciekawy efekt tak niewiele trzeba. Wykonanie przedmiotów z efektem metalu jest łatwe i niedrogie.

Materiały potrzebne do wykonania bransoletki:

- drewniana bransoletka,
- biała farba akrylowa,
- folia aluminiowa,
- klej na gorąco,
- pistolet do kleju na gorąco,
- czarna farba akrylowa lub tusz kreślarski,
- opalizujące cienie do powiek lub mika,
- szelak,
- mikstion lub klej do złoceń,
- lakier w sprayu,
- łyżka stołowa,
- kalka techniczna,
- ołówek (najlepiej miękki),
- patyczek higieniczny,
- papier ścierny/ kostka szlifierska,
- denaturat do płukania pędzli po szelaku i mikstionie,
- pędzle,
- trochę wody do płukania pędzli po farbach.

KROK 1.

Folię aluminiową zgnieć, tak jak to robisz np. po zjedzeniu kanapki :) a następnie bardzo dokładnie ją wygładź przy pomocy chociażby łyżki kuchennej. Pamiętaj, aby nie podziurawić folii. Choć nawet jeśli tak się stanie nie przejmuj się w późniejszym etapie możesz zamalować powstałe defekty.
Zgniecioną folię odłóż na później.


KROK 2.

Drewnianą bransoletkę do decoupage'u pomaluj białą farbą akrylową i poczekaj aż wyschnie.

Potem  przetrzyj ją papierem ściernym lub kostką szlifierską.


Następnie na kalce technicznej nanieś jakiś wzór. Najlepiej niezbyt szczegółowy, bo potem będzie trudno pracować z klejem.  Odwzoruj go na bransoletce. Aby było łatwiej polecam przykleić kalkę techniczną do bransoletki taśmą papierową.


Jeśli wzór odkalkuje się niezbyt wyraźnie można go poprawić odręcznie ołówkiem.KROK 3.

Na odwzorowany motyw nanieś klej na gorąco. Powoli i dokładnie "wyrysuj szlaczki". Lepiej sprawdzi się mały pistolet, gdyż łatwiej nim będzie operować.  Jeśli wzór nie wyjdzie, można go zdrapać (po wyschnięciu) i nanieść klej ponownie.
Powstałe "nitki kleju" można usunąć nożyczkami lub cienkim nożykiem.
Całość pokryj mikstionem (lub klejem do złoceń). Odczekaj ok. 20 min. aż mikstion stanie się lepki.KROK 4.

Do lepkiej powietrzni bransoletki poprzyklejaj kawałki foli aluminiowej, którą wcześniej pogniotłaś i rozprostowałaś (KROK 1). Staraj się dokładnie przykleić folię. Aby dobrze poutykać folię w rowki i reliefy warto posłużyć się wykałaczką i patyczkiem higienicznym. Te dwa cenne narzędzia pozwolą na dotarcie w najmniejsze szczelinki. Nadmiar folii można usunąć delikatną kostką szlifierską.
KROK 5.

"Srebrną" bransoletkę pokryj rozwodnioną farbą akrylową (ewentualnie nierozwodnionym  tuszem kreślarskim ). Teraz jest moment, by uzupełnić wszelkie defekty (dziurki) folii aluminiowej, powstałe podczas jej wygładzania. Odczekaj aż farba  nieco podeschnie i poprzecieraj ją miękką nieznacznie zwilżoną bawełnianą szmatką. Ten etap to nadawanie bransoletce efektu oksydowanego srebra.
KROK 6.

Teraz bransoletkę pokryj szelakiem. Należy to zrobić w miarę sprawnie, gdyż szelak dosyć szybko wysycha.KROK 7.

Na niewyschnięty szelak nanoś pędzelkiem opalizujące cienie do powiek, w kolorach takich jakich chcesz, aby bransoletka mieniła się. Jeśli szelak wyschnie w miejscu, gdzie chcesz pokolorować bransoletkę cieniami, nałóż ponownie cienką warstwę szelaku i jeszcze raz cienie. Po użyciu cieni bransoletka będzie miała nieco delikatniejszy charakter i będzie bardziej  w stylu vintage. Zalecam umiar z cieniami, by za bardzo "nie zgasić" blasku srebra.

KROK 8.

Na koniec pokryj bransoletkę bezbarwnym lakierem w sprayu. Po lakierowaniu bransoletka będzie ładnie błyszczała. Jak dobrze wypolerowana:)


Powodzenia! Dziękujemy ogromnie Dance za ten fenomenalny kurs :) Mamy nadzieję, że zainspiruje on Was do stworzenia równie pięknych prac. Jeśli wykorzystacie kurs Danki, koniecznie dajcie nam o tym znać (np. w komentarzach pod tym postem, na naszej facebookowej stronie albo na Fanpage'u Danki). 

Zachęcamy Was także gorąco do zaglądania na blog Danki, gdzie znajdziecie mnóstwo inspirujących pomysłów ---> klik, klik
Bieżące informacje o nowych postach na blogi znajdziecie zawsze na fanpage'u La Cult Crafting Pot ---> klik, klik Warto polubić!

A jeśli sami chcielibyście opublikować swój tutorial na naszym blogu, piszcie śmiało na nasz e-mail (pomorzecraftuje@gmail.com). Odpowiemy na każde zgłoszenie i z chęcią udzielony Wam gościny na blogu :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

dziękujemy, że jesteś z nami :) - DT PC

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...