środa, 22 kwietnia 2015

Dwustrona siatka na zakupy - tutorial

Materiałowa torba na zakupy - któż jej nie potrzebuje? Praktyczna, pojemna, wygodna, ekologiczna. A jakby tak jeszcze była... zmienna, jak my kobiety? ;) Uszycie dwustronnej torby jest bardzo proste i może stanowić pierwszy krok w przygodzie z szyciem - zobaczcie sami!

  

Potrzebujemy:
- dwa kawałki tkaniny: 40 x 90 cm
- cztery paski - po dwa z każdego rodzaju tkaniny: 5 x 60 cm
- przybory: linijka, kreda krawiecka, szpilki, nożyce, agrafka, igła
- dobre chęci :)

Rada: im mocniejszą tkaninę wybierzemy, tym mocniejsza będzie sama torba. Jeśli decydujecie się na cienką bawełnę podklejcie flizeliną przynajmniej uszy.


Zaczynamy! Składamy na pół dwa duże prostokąty, prawą stroną do środka. Wyrysowujemy w rogach po dwa prostokąty szer. 3 cm i wys. 2 cm - będą tworzyć dno torby. Odcinamy je.


Spinamy materiał szpilkami. Jeśli nie czujecie się pewnie przefastrygujcie go - będziecie spokojniejsi, że wszystko pasuje. Zszywamy torbę wzdłuż boków, ok. 1 cm od krawędzi, pamiętając, by w jednej części zostawić ok. 10 cm otwór - to ważne: tędy będziemy później wywijać torbę. Zabezpieczamy końce ściegów. Obrzucamy boki z pominięciem otworu - nie możemy go przecież zszyć ;)


Teraz chwytamy w dłoń narożniki torby i rozkładamy ucięte kwadratowe otwory tak, by utworzyły dodatkową krawędź. Zszywamy ją w obu częściach - mamy gotowe dno torby. Wywijamy jedną część torby na prawą stronę, drugą wywiniemy później :)


Czas na uszy. Składamy ze sobą po dwa paski, prawymi stronami do środka. Zszywamy po obu stronach w odległości 0,5 cm od krawędzi, tworząc tunel. Następnie chwytamy w dłoń agrafkę i wywijamy je na prawą stronę.


Prasujemy i przeszywamy wzdłuż boków.


Pozostaje nam teraz złożenie torby "do kupy" ;)

Zaznaczmy linię w odległości 3 cm od końca uszu - z obu stron. Na tej wysokości będziemy je dopasowywać do torby. Proponuję wszyć uszy 7 cm od boku. Przypnijmy je najpierw szpilkami lub przyfastrygujmy.  Pamiętajcie, aby ułożyć uszy pasującymi stronami materiału do siebie.


Na tak przygotowaną torbę nakładamy niewywiniętą część worka. Złóżmy je razem wzdłuż górnej krawędzi. 


Upewnijmy się, że boczne szwy się równo schodzą - zepnijmy je szpilkami w pierwszej kolejności, następnie złączmy szpilkami pozostałą część.


Przeszyjmy całą torbę w odległości 0,5-1 cm od górnej krawędzi.


Czas na naszą strategicznie pozostawioną dziurę w boku. Wywijamy torbę na prawą stronę i zszywamy ręcznie otwór. Umieszczamy jedną część torby w drugiej - jedna z nich będzie pełnić funkcję podszewki - zamiennie z drugą.


Prasujemy torbę ze szczególnym uwzględnieniem górnej krawędzi...


... którą następnie przeszywamy. Ja przeszyłam torbę najpierw 0,5 cm od krawędzi torby, następnie 1 cm od wykonanego przeszycia. Pozostaje nam jeszcze przeszycie wzmacniających "kopert", aby uszy nam prędko nie odpadły ;)


Gotowe! Możemy wywijać torbę zależnie od nastroju lub okazji. Jak to ładnie ujął mój Paweł: "jedna będzie na ziemniaki, druga na bale" ;)


To mój pierwszy z serii tutoriali prezentowanych na PC. Jeśli macie jakieś prośby, potrzeby, uwagi - piszcie śmiało, chętnie pomogę i postaram się sprostać Waszym oczekiwaniom!

Powodzenia!
Pochwalcie się koniecznie rezultatami!

Joanka

5 komentarzy:

 1. Super! Jak sie jedna znudzi to obracamy na drugą i mamy nową torbę. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo praktycznie super diy pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Super tutek - serdecznie dziękuję :)
  No to się chwalę torbami http://haftyedyty.blogspot.com/2016/02/szyje-sie.html

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo przydatny post. Mam właśnie w planach uszycie torby na zakupy (mojej pierwszej) Twoje uwagi będą mi bardzo pomocne:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo przydatne dane bardzo dziękuję bez Pani nie dałabym rady....

  OdpowiedzUsuń

dziękujemy, że jesteś z nami :) - DT PC

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...