poniedziałek, 15 lutego 2016

Granny squares czyli babcine kwadraty - tutorial, cz. 2

Dzień dobry,

Ciekawa jestem, czy ktoś z Was zabrał się za przygotowanie kwadratów z pierwszej części tutoriala? ;) Mam nadzieję, że tak, gdyż dzisiaj czeka nas nauka jak połączyć kwadraty w jedną robótkę :)

Dla przypomnienia, potrzebujemy minimum 4 kwadraty (albo oczywiście więcej). Chciałabym Wam pokazać moją ulubioną metodę, gdzie jedną nitką łączymy całą robótkę za jednym zamachem! Nie ma zszywania, nie ma chowania dodatkowych nitek, nic z tych rzeczy. I nie jest to specjalnie trudne, trzeba tylko pamiętać o kolejności łączenia kwadratów :) Poniżej znalazłam dla Was schemat, który sprawdzi się przy każdej ilości elementów:

No to zaczynamy :)

Na początek musimy ułożyć wszystkie kwadraty tak, jak na powyższym schemacie (chyba, że wzór ma być losowy i nie zależy nam na jakimś konkretnym ułożeniu kolorów) i wybrać kolor włóczki, którą będziemy łączyć całość. Moje kwadraciki wyglądają tak:1. Zgodnie z powyższym schematem, zaczynam od lewego górnego rogu prawego górnego kwadratu i - tak samo jak w poprzedniej części - robimy 3 oczka łańcuszka i 2 słupki (co razem stworzy grupę 3 słupków), a następnie 1 oczko łańcuszka. W kolejnej przerwie między grupami poprzedniego rzędu znowu robimy 3 słupki i 1 oczko łańcuszka.2. W ten sposób pracujemy dookoła dwóch boków pierwszego kwadratu, pamiętając o tym, że w rogu umieszczamy dwie grupy po 3 słupki, oddzielone 2 oczkami łańcuszka. Przy drugim rogu narazie ograniczamy się tylko do jednej grupy 3 słupków.3. Składamy lewą stroną do siebie pierwszy kwadrat (ten na górze) z drugim (tym pod spodem).4. I w drugim kwadracie wykonujemy 3 słupki w rogu (pierwszy kwadrat w tej chwili jest nadal z tyłu drugiego).5. Następnie łączymy półsłupkiem nasz drugi kwadrat z pierwszym w miejscu pierwszej przerwy między grupami słupków.
 6. W ten sam sposób kontynuujemy do końca pierwszego boku drugiego kwadratu (czyli 3 słupki + półsłupek łączący pierwszy kwadrat z drugim).7. Drugi bok drugiego kwadratu robimy samodzielnie jak poprzednio, czyli 3 grupy słupków + 1 oczko łańcuszka (w rogu kwadratu - 2 grupy słupków i 2 oczka łańcuszka). 8. Powtarzamy czynność przyłączenia trzeciego kwadratu (tego z lewego dolnego roku) tak samo jak w pkt. 3-6. Zatrzymujemy się dopiero na rogu trzeciego kwadratu, po zrobieniu pierwszych 3 słupków w rogu. 9. Musimy teraz połączyć trzeci kwadrat z pierwszym. Wykonujemy 3 oczka łańcuszka.10. Zdejmujemy łańcuszek z szydełka, szydełko przekładamy w róg pierwszego kwadratu i z powrotem nabieramy łańcuszek na szydełko.11. Łączymy półsłupkiem.12. I możemy kontynuować przyłączanie kolejnego, czwartego kwadratu tak samo jak w pkt. 3-6.13. Teraz przychodzi moment, aby zabrać się za zewnętrzną część kwadratów. Wykonujemy 3 słupki + 1 oczko łańcuszka wokół całego czwartego kwadratu (w rogu: 3 słupki, 2 oczka łańcuszka, 3 słupki). 14. Dochodzimy do środka naszej robótki gdzie teraz musimy połączyć wszystkie cztery kwadraty razem. Podobnie jak wcześniej - robimy 3 oczka łańcuszka, zdejmujemy łańcuszek z szydełka, przekładamy szydełko przez róg drugiego kwadratu i pod łańcuszkiem łączącym pierwszy kwadrat z trzecim. Przeciągamy nasz łańcuszek.15. Znowu zdejmujemy łańcuszek z szydełka, szydełko przekładamy teraz przez róg pierwszego kwadratu i pod środkowymi łańcuszkami. Przeciągamy i robimy półsłupek. W ten sposób powstało połączenie narożników czterech kwadratów.16. Zostaje nam dołączyć trzeci kwadrat do czwartego - tak jak w pkt. 3-6, zaczynając od 3 słupków w narożniku trzeciego kwadratu i łącząc je półsłupkiem z bokiem czwartego kwadratu.
17. W rogu kwadratu trzeciego, po zrobieniu pierwszej grupy 3 słupków, wykonujemy 1 oczko łańcuszka, następnie półsłupek łączący róg trzeciego z rogiem czwartego kwadratu i 1 oczko łańcuszka, a następnie kolejną grupę 3 słupków w narożniku trzeciego kwadratu.
 18. W ten sam sposób kontynuujemy dookoła całej robótki.
19. A na końcu łączymy narożniki pierwszego i czwartego kwadratu tak jak w pkt. 17.Voila! Nasza robótka jest gotowa! W ten sam sposób można połączyć robótki o każdej wielkości, czy to będzie torebka, poduszka czy ogromny koc bądź narzuta na łóżko :)

Czy Wy już wiecie, co powstanie z Waszych kwadracików? :) Jeśli jeszcze się zastanawiacie, zajrzyjcie koniecznie po inspirację do kwadracikowego odcinka Craftowego ABC!

Pozdrawiam Was ciepło,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

dziękujemy, że jesteś z nami :) - DT PC

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...