wtorek, 2 lutego 2016

Granny squares czyli babcine kwadraty - tutorial

Witajcie,

Z pewnym opóźnieniem, ale przybywam do Was z obiecanym tutorialem na szydełkowe "babcine kwadraty" :) W styczniu tematem cyklu Craftowe ABC były granny squares czyli wszelkie prace wykonane z powtarzających się szydełkowych motywów. Jeśli jeszcze nie widzieliście tej feerii barw i wzorów, koniecznie zajrzyjcie do posta - klik, klik.

A teraz przejdźmy już do tutoriala. Po długich zastanowieniach postanowiłam podzielić go na dwie części - dzisiaj nauczymy się jak zrobić podstawowy kwadrat, w następnym poście będziemy takie kwadraty ze sobą łączyć. No to.. do dzieła!

Potrzebne materiały:

- kilka kolorów włóczek (do kwadratów świetnie nadają się resztki włóczek, których nie starcza już do innych projektów),
- szydełko dopasowane grubością do włóczki (ja najczęściej używam włóczki Dory lub Himalaya Everyday, wybierając do nich trochę grubsze szydełko niż jest napisane na opakowaniu - wtedy wzór jest bardziej ażurowy :)),
- nożyczki,
- przyda się także gruba igła z dużym oczkiem, do chowania nitek.


Kiedy już wszystkie materiały mamy gotowe, potrzebujemy odpowiedni wzór. Tutaj schemat najprostszego z możliwych kwadracików :)


Na schemacie kolorami zaznaczone są kolejne rzędy, my - zaczynając od środka - wykonamy kwadraty składające się z 3 rzędów. Do ich wykonania użyjemy łańcuszka (ang. chain), słupków (ang. double crochet) i oczek ścisłych (ang. slip stitch). Jeśli nie umiecie ich wykonać, kliknijcie na nazwy powyżej - linki przeniosą Was do odpowiednich filmików instruktażowych na youtube :)

Zaczynamy :)

1. Wybieramy pierwszy kolor i rozpoczynamy od 4 oczek łańcuszka.2. Za pomocą oczka ścisłego łączymy łańcuszek w koło.3. Robimy kolejne 3 oczka łańcuszka (zastąpią nam pierwszy słupek). 4. A następnie 2 słupki w naszym kółku z łańcuszka. Te 3 łańcuszki wraz z 2 słupkami tworzą pierwszą grupę widoczną na schemacie.5. Robimy 2 oczka łańcuszka, które oddzielą pierwszą grupę słupków od drugiej.6. Powtarzamy tę czynność 3 razy, czyli robimy 3 słupki, 2 oczka łańcuszka, 3 słupki, 2 oczka łańcuszka, 3 słupki i 2 oczka łańcuszka. Razem powinny nam powstać 4 grupy po 3 słupki.
7. Łączymy całość oczkiem ścisłym z pierwszym słupkiem wykonanym z łańcuszka (wbijamy się w 3 oczko na górze, jak na zdjęciu poniżej).8. W ten sposób powstał pierwszy rząd naszego kwadratu :)9. Dołączamy kolejny kolor.10. I zaczynamy drugi rząd wykonując 5 oczek łańcuszka (3 oczka zastąpią jeden słupek, 2 oczka to oddzielenie jednej grupy od drugiej).11. Wykonujemy dwie grupy po 3 słupki, oddzielone między sobą dwoma oczkami łańcuszka (jak w przypadku pierwszego rzędu). Ważne jest, aby obie te grupy zostały wykonane w tej samej przerwie między grupami poprzedniego (u mnie - żółtego) rzędu. To będzie pierwszy narożnik naszego kwadratu.12. Wykonujemy jedno oczko łańcuszka, a następnie powtarzamy wszystkie czynności dookoła całego kwadratu (czyli w kolejnej przerwie między słupkami pierwszego rzędu wykonujemy 3 słupki, 2 oczka łańcuszka, 3 słupki, następnie 1 oczko łańcuszka i w kolejnej przerwie między słupkami pierwszego rzędu -  3 słupki, 2 oczka łańcuszka, 3 słupki etc.). W ostatniej grupie wykonujemy tylko 2 słupki.13. Nasza robótka powinna już zacząć przypominać kwadrat :) i powinna składać się z 8 grup po 3 słupki, oddzielonych 2 oczkami łańcuszka na rogach i 1 oczkiem łańcuszka w środku kwadratu. Całość zamykamy oczkiem ścisłym w 3 oczku łańcuszka (to będzie nasz trzeci słupek w ostatniej grupie).
14. Dołączamy kolejny kolor i robimy 3 oczka łańcuszka (znowu - będzie to nasz pierwszy słupek w tej grupie).15. I dwa kolejne słupki wykonujemy w przerwie między grupami poprzedniego rzędu.16. 1 oczko łańcuszka i 3 słupki, 2 oczka łańcuszka, 3 słupki w kolejnej przerwie (narożniku) poprzedniego rzędu).17. 1 oczko łańcuszka, 3 słupki w środkowej przerwie poprzedniego rzędu, 1 oczko łańcuszka.18. I kontynuujemy bez zmian, tzn. 3 oczka łańcuszka, 2 słupki, 3 oczka łańcuszka (w narożniku kwadratu), 1 oczko łańcuszka, 3 słupki, 1 oczko łańcuszka (w przerwie w środku kwadratu) aż do końca rzędu.19. Zamykamy oczkiem ścisłym w trzecim oczku łańcuszka na początku rzędu.20. A tak wygląda nasz gotowy kwadrat, składający się z 3 rzędów.21. Na tym etapie dobrze jest pochować wystające nitki. Można to zrobić za pomocą szydełka, ale zrobimy to dużo szybciej i prościej, jeśli użyjemy specjalnej grubej igły z dużym oczkiem.22. Kwadrat gotowy! Wykonajcie ich minimum 4, a za kilka dni pokażę Wam jak je ze sobą połączyć za pomocą szydełka (czyli zupełnie bez szycia!).Oczywiście, kwadraty można wykonać także w jednym kolorze (albo np. każdy w innym), ale podczas nauki łatwiej Wam pójdzie, jeśli każdy kolejny rząd będzie w innym kolorze :)

Mam nadzieję, że kurs jest dla Was jasny. Jeśli macie jakieś pytania - napiszcie je w komentarzach, postaram się pomóc :)

Miłego szydełkowania!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

dziękujemy, że jesteś z nami :) - DT PC

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...